Otwarcie Dziennego Domu Senior Wigor

Otwarcie Dziennego Domu Senior-Wigor

 

Świat bez seniorów nie ma szans.
To tak, jakby odciąć drzewu korzenie i powiedzieć:
A TERAZ PIĘKNIE ROŚNIJ
/„Czas odnaleziony” Magdalena Kuszewska/

 

Słowa te oddają jak ogromną wartość stanowią seniorzy, którzy są dla nas skarbnicą wiedzy oraz doświadczenia. Motywowani powyższymi słowami staramy się stworzyć dla nich jak najlepszą przyszłość. – Troska o seniorów to bardzo ważna sprawa, osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie, nasi rodzice i dziadkowie. Tak samo jak oni troszczyli się o nas, uczyli i byli dla nas wsparciem, tak my teraz mamy okazję im się odwdzięczyć. Senior-WIGOR to szczególny projekt i w pewnym stopniu spłata długu wobec starszych pokoleń – mówi Grzeorz Gryt, wójt gminy Lyski.

W 2015 roku ruszył projekt rządowy Program Wieloletni „Senior WIGOR” na lata 2015-2020. Przy jego pomocy jednostki samorządu tworzyć Dzienne Domy „Senior-WIGOR”, których podstawowym zadaniem jest pomoc oraz zapewnienie opieki dla najstarszych mieszkańców. W 2016 roku władze Gminy Lyski podjęły działania, aby taki dzień powstał również u nas. Jako lokalizację wykorzystano budynek przy ul. Sikorskiego 2 w Lyskach, będący kiedyś Ośrodkiem Zdrowia.

Dzięki pozyskanym funduszom z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mogły zostać przeprowadzone prace adaptacyjne, pozwalające nie tylko odświeżyć miejsce spotkań seniorów, ale także dostosować je i wyposażyć do ich potrzeb. Do dyspozycji seniorów jest między innymi: sala rehabilitacyjna, sala do odpoczynku z telewizją, komputerem, dostępem do Internetu, sala do terapii indywidualnej, aneks kuchenny.

W ramach codziennych zajęć na uczestników czekać będą: rehabilitacja pod okiem specjalisty, spotkania z dietetykiem, ciepły posiłek, zajęcia ruchowe, warsztaty artystyczne i wiele innych dostosowanych do potrzeb grupy.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie Dziennego Domu Senior-WIGOR odbyło się 15 lutego 2017 roku.