Pierwsza pomoc dla Seniorów

Pierwsza pomoc dla Seniora

 

W dniach 10-12 kwietnia w Dziennym Domu „Senior+” odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Seniorów odwiedziła Pani Sylwia Wolny, ratowniczka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lyskach. Uczestniczy spotkania mieli okaję zapoznać się z najważniejszymi zasadami zapewniania bezpieczeństwa sobie, a także innym w sytuacjach zagrożenia życia, bądź zdrowia.

Seniorzy wysłuchali wykładu dotyczącego zachowania się w miejscu zdarzenia oraz procedury wzywania pomocy. Dowiedzieli się także, jakie kroki należy podjąć w przypadku, gdy poszkodowany stracił przytomność lub nie oddycha. Uczestniczy spotkania mieli możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

Ponadto, Pani Sylwia wspomniała o bardzo istotnych kwestiach – udarze oraz zawale serca. Przekazała informacje dotyczące rozpoznania i działania w przypadku ich wystąpienia. Wśród innych tematów szkolenia pojawiły się m.in.: zakrztuszenia, zasłabnięcia, złamania, bezdech u dzieci.

Szkolenie z pierwszej pomocy

Spotkanie łączyło teorię z praktyką, która pomogła w uporządkowaniu zdobytej wiedzy. Seniorzy mieli okazję do zadania nurtujących ich pytań. Szkolenie przeprowadzone przez Panią Sylwię uświadomiło uczestników, jak ważne jest zainteresowanie tym, co dzieje się w naszym otoczeniu, reakcja w sytuacjach zagrożenia, ale przede wszystkim próba udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.