Spotkanie z dr Cezarym Lepiarczykiem

Spotkanie z dr Cezarym Lepiarczykiem

 

19 czerwca w Dziennym Domu Senior + odbyło się spotkanie z psychiatrą Cezarym Lepiarczykiem zajmującym się także leczeniem bólu oraz medycyną paliatywną. Dla uczestników była to kolejna okazja do zgłębienia swojej wiedzy na tematy, które mogą dotyczyć ich lub bliskie im osoby.

Doktor Lepiarczyk zaczął swój wykład od wyjaśnienia pojęcia oraz zakresu medycyny paliatywnej. Wyjaśnił w jaki sposób działają hospicja stacjonarne i domowe, ale również, gdzie szukać pomocy. Opowiedział też o swoich doświadczeniach. Przywoływał konkretne przypadki i sytuacje, by zobrazować, jak zapewnić choremu, by ostatnie dni jego życia nie były udręką.

Spotkanie z dr Cezarym Lepiarczykiem

Lekarz zwrócił uwagę na to, że ból to odczucie bardzo subiektywne. Każdy człowiek ma swoją jego skalę, dlatego tak istotne okazuje się zindywidualizowane podejście do pacjenta. Dr Lepiarczyk dokonał podziału bóli m.in.: na ostre i przewlekłe, a także opowiedział o tym, jak należy łączyć ze sobą leki przeciwbólowe, które zasilają wszystkie domowe apteczki.

Lekarz podkreślił, że medycyna bólu niekoniecznie musi wiązać się z chorobą nowotworową. Wyjaśnił, kto może szukać pomocy u lekarzy zajmujących się tą dziedziną. Opowiedział również, jakie kroki należy podjąć przed wizytą u specjalisty.

Spotkanie z doktorem Lepiarczykiem spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem Seniorów. Mogli zadać wszystkie nurtujące ich pytania, poruszyć interesujące ich tematy.